Praca biurowa a ludzki umysł, ciało i dusza

 • Wstęp
 • Praca nigdy nie jest tylko pracą
 • Jak praca biurowa wpływa na ciało człowieka?
 • Jak praca biurowa wpływa na umysł?
 • Jak praca biurowa wpływa na duszę?
 • Poprawa zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników powinna być priorytetem każdego menedżera
 • Podsumowanie

Nasza sytuacja w pracy wpływa na więcej niż nam się wydaje.

Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę godzin spędzanych przy biurkach lub podczas współpracy przy meblach w sali konferencyjnej, trudno się dziwić, że miejsce pracy i zadania, które wykonujemy, mogą mieć wpływ na nasze umysły, ciała, a nawet dusze.

Doświadczeni i najlepsi menedżerowie wiedzą, że zdrowie i dobre samopoczucie ich pracowników ma kluczowe znaczenie, jednak zrozumienie, w jaki sposób praca w biurze może wpływać na poszczególne osoby, jest czymś, o czym wszyscy powinniśmy dowiedzieć się więcej.

Dzięki temu zrozumieniu menedżerowie mogą pomóc swoim pracownikom nie tylko bardziej cieszyć się dniem pracy, ale także utrzymać lepszą jakość zdrowia. Nikt nie chce wracać do domu po kilku godzinach spędzonych w fotelu biurowym, z bólem i uczuciem, że ma najgorszy na świecie ból głowy.

Kiedy nie ma się pojęcia, jak praca biurowa może wpłynąć na życie i zdrowie człowieka, łatwo jest pójść złą drogą.

W tym przewodniku dowiesz się dokładnie, jak praca biurowa wpływa na człowieka. Będziemy zagłębiać się w to, jak wpływa na ludzkie ciało, umysł i kilka innych zaskakujących aspektów, które można twierdzić, że wpływają na wewnętrzny spokój osoby lub ich duszy.

Praca nigdy nie jest tylko pracą

Ile godzin spędzasz w pracy? Nawet jeśli pracujesz w niepełnym wymiarze godzin, to jest to duża liczba godzin, które dodaje się w ciągu tygodnia. W przypadku pracowników pełnoetatowych, liczba godzin może wynosić od 37 w górę.

Może być bardzo trudno dopasować swoje życie towarzyskie i inne obowiązki do pracy, zwłaszcza jeśli pracujesz w pełnym wymiarze godzin. Jeśli musisz podróżować do pracy na dużą odległość, może to być jeszcze trudniejsze do osiągnięcia.

Wielu pracodawców pozwala pracownikom pełnoetatowym na zaplanowanie wizyt u lekarza i dentysty w ciągu dnia pracy i nadrobienie tego czasu, ale co z innymi spotkaniami i obowiązkami? Pewien stopień elastyczności jest z pewnością ważny, zwłaszcza dla pracowników pełnoetatowych, ale w niektórych sytuacjach nie zawsze dany.

Mówiąc wprost, praca może zawładnąć życiem danej osoby, jeśli nie jest ona ostrożna. Osiąganie silnej równowagi między pracą a życiem domowym wymaga pewnego zarządzania, a kiedy osoba jest napędzana i naprawdę chce odnieść sukces w swojej karierze, może stać się to wszystko pochłaniające.

Jak wspomniano, spędzamy dużą ilość czasu przy naszych biurkach, więc zrozumiałe jest, że powinniśmy być bardziej świadomi tego, jak te godziny wpływają na nas i co możemy zrobić, aby było łatwiej i lepiej.

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest z pewnością coś, że menedżerowie muszą zwrócić uwagę, ale pewne rzeczy, takie jak rozwój tech szyi lub przewlekły ból dolnej części pleców, może być w dół do nawyków jednostki.

Jedynym sposobem na obejście tego problemu jest świadomość.

Jak praca biurowa wpływa na organizm człowieka?

W pierwszej z naszych sekcji poświęconych temu, jak praca biurowa wpływa na człowieka, zacznijmy od najbardziej oczywistego - elementów fizycznych.

Praca biurowa zazwyczaj nie wymaga zbyt wiele ruchu, dlatego ważne jest, aby być jak najbardziej aktywnym w ciągu dnia pracy. Dobrym przykładem tego, jak zrównoważyć aktywną pracę i produktywność, jest zwinne biuro. Jest to przestrzeń, w której ludzie poruszają się i pracują w określonej części biura, która ma sens w zależności od zadania, które muszą wykonać.

Jednak nie wszystkie miejsca pracy chcą iść drogą agile, a może nie mają przestrzeni lub budżetu, aby dokonać zmiany właśnie teraz. W takim przypadku kluczowa jest świadomość tego, jak biuro może wpływać na daną osobę. Następnie można wprowadzić zmiany w celu poprawy sytuacji, a tym samym poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Nieprawidłowe siedzenie

Bez wątpienia, numer jeden winowajca, jeśli chodzi o przewlekły ból w wyniku pracy w biurze jest nie siedzi prawidłowo na krześle biurowym.

Slouching, ciasne warunki siedzenia, i niewygodne krzesła są wszystkie przyczyny tego, ale to może być łatwo rozwiązany przez myślenie o konkretnych rodzajów mebli biurowych, aby naprawić problem i trochę edukacji, jak faktycznie siedzieć poprawnie.

Sprawdź tę infografikę, która bardzo jasno pokazuje, jak powinieneś siedzieć przy biurku.

Źródło - https://rework-furniture.com/resources/blog/correct-sitting-posture-ergonomics-infographic/

Przewlekły ból pleców i praca w biurze mają tendencję do pójścia razem jak sól i pieprz. Kiedy ktoś nie rozumie, jak ustawić swój fotel biurowy, jest bardziej prawdopodobne, że usiądzie w pozycji, która nie jest wygodna. Kiedy robią to przez długi okres czasu, jest bardzo prawdopodobne, aby spowodować bóle, bóle, a może nawet uraz.

Ergonomiczne krzesła biurowe to świetny sposób na rozwiązanie tego problemu. Tego typu krzesła można dostosować do konkretnych potrzeb. Jeśli masz zwinną przestrzeń roboczą, a może nawet układ hot-desking, ergonomiczne krzesła biurowe są koniecznością. Oznacza to, że bez względu na to, kto zdecyduje się siedzieć w tej części biura, może dostosować to krzesło i mieć zapewnioną wygodę i wsparcie przez cały dzień.

Ergonomia to nie tylko krzesła, ale także ergonomiczne biurka. Mówiąc prościej, kiedy jesteś w stanie dostosować mebel biurowy, jest on bardziej odpowiedni dla wszystkich.

Ból szyi i przewlekłe bóle głowy

Innym problemem, który może wpływać na pracownika biurowego, który spędza wiele dni pracując przy komputerze jest ból szyi, który może następnie prowadzić do przewlekłych bólów głowy. Wiele z nich wynika z postawy ciała i złego ustawienia stacji roboczej.

W wielu biurach odchodzi się od komputerów stacjonarnych, a zamiast tego prosi się pracowników o pracę na laptopach lub tabletach. Jest to prawdopodobne, jeśli pracujesz w domu lub zdalnie. Kiedy siedzisz przy biurku i patrzysz w dół na ekran laptopa przez długi czas, wywierasz ogromny nacisk na tył szyi. Twoja głowa jest ciężka, czy w to wierzysz, czy nie! W takim przypadku ciężar głowy ciągnie w dół i powoduje ból szyi.

Wsparcie pleców krzesła biurowego nie pomaga w tego typu sytuacjach, zamiast tego musisz być w stanie podnieść swój ekran, aby upewnić się, że jest w jednej linii z twoimi oczami. W takim przypadku patrzysz prosto przed siebie, a nie w górę lub w dół.

Nieprawidłowe siedzenie w ogóle może również prowadzić do bólu szyi. Jeśli jesteś pracownikiem biurowym, bądź bardziej świadomy prawidłowych pozycji siedzących, a jeśli jesteś menedżerem, edukuj swoich pracowników i przeprowadzaj regularne kontrole.

Ból związany z rwą kulszową

Jeśli kiedykolwiek w przeszłości cierpiałeś na rwę kulszową, zrozumiesz, jak bardzo może być ona męcząca. Problem polega na tym, że gdy pojawi się rwa kulszowa, nie zniknie ona z dnia na dzień, a jej rozwiązanie może zająć trochę czasu.

Rwa kulszowa może wystąpić z powodu długotrwałego siedzenia, zwłaszcza siedzenia nieprawidłowego. W tej sytuacji nacisk kładzie się na nerw kulszowy, co powoduje intensywny ból, który może strzelać w dół nogi. Nie powinno być zaskoczeniem, że kiedy masz do czynienia z takim poziomem dyskomfortu, produktywność i koncentracja nie są prawdopodobnie na szczycie listy priorytetów!

Jeśli masz do czynienia z rwą kulszową obecnie, wideo poniżej daje kilka ćwiczeń do zrobienia, które mogą pomóc złagodzić ból i dyskomfort.

Jak więc można zapobiec rwie kulszowej? Ponownie, sprowadza się to do siedzenia prawidłowo. Podnóżek biurka jest dobrym sposobem, aby upewnić się, że twoje nogi są w wyrównaniu, gdy jesteś przy biurku i należy również unikać siedzenia w dowolnym miejscu z laptopem, który nie utrzymuje ciała w wyrównaniu.

To bardzo kuszące, aby usiąść na sofie biurowej i pracować z laptopem na kolanie, ale to nie daje żadnego wsparcia i dlatego naraża cię na ryzyko szeregu problemów bólowych, rwa kulszowa w tym.

Siedzący tryb pracy jest zły dla zdrowia

U podstaw większości problemów zdrowotnych związanych z pracą biurową leży fakt, że siedzisz przez długie okresy czasu. Oczywiście, nieprawidłowe siedzenie przez długi czas po prostu zaostrza problem, ale praca biurowa z natury jest siedząca.

Na pewno nie jest to to, co aktywni, zdrowi, chodzący na siłownię pracownicy biurowi chcą usłyszeć, ale kiedy spędzasz kilka godzin dziennie przy swoim biurowym krześle, jesteś oficjalnie siedzący. Chodzenie na siłownię po pracy nie może i nie cofnie potencjalnych szkód, jakie wyrządziło całe to siedzenie.

Siedzący tryb pracy naraża Cię na ryzyko rozwoju kilku poważnych chorób zdrowotnych w czasie, w tym chorób serca, otyłości i cukrzycy. Jak więc możesz tego uniknąć?

Bądź tak aktywny, jak to tylko możliwe. Wstawaj i poruszaj się jak najczęściej, szukaj wymówek, aby wstać i pójść na spacer w czasie przerwy. Upewnij się, że używasz najlepszego krzesła biurowego, które daje Ci regulowane opcje i pomaga Ci pozostać wygodnym, gdy również siedzisz.

Opcje mebli biurowych, takie jak biurka z regulacją wysokości lub biurka z regulacją wysokości są również świetnym pomysłem, ponieważ pozwalają wstać i pracować. Może być zaskoczeniem, że stanie jest również formą ćwiczeń!

Zwiększając świadomość aktywnej pracy i zwiększając ilość ruchu podczas dni roboczych, zmniejszasz czynniki ryzyka związane z długotrwałym siedzeniem.

Problemy z widzeniem

Kolejne ryzyko dla zdrowia fizycznego związane z pracą biurową? Problemy ze wzrokiem.

Większość pracowników biurowych spędza wiele godzin pracując przy komputerze, czy to tablecie, komputerze stacjonarnym, czy laptopie. Ważne jest, aby robić regularne przerwy w pracy i upewnić się, że ekran jest wolny od odblasków. Nieprzestrzeganie tego zalecenia zagraża Twojemu wzrokowi, a także może skutkować chronicznymi bólami głowy.

Upewnij się, że na Twój ekran nie pada rażące światło, czy to z lampy wiszącej, czy z okna. Jeśli tak, użyj ekranu antyodblaskowego lub przenieś biurko, jeśli to możliwe. Jeśli chodzi o przerwy w pracy przy monitorze, zalecane jest robienie regularnych, krótkich przerw. Na przykład, 5 lub 10 minut co godzinę to dobra zasada.

Jak praca biurowa wpływa na umysł?

Teraz znamy już typowe problemy ze zdrowiem fizycznym, które mogą dotknąć pracowników biurowych, a co ze zdrowiem psychicznym?

To, jak czujemy się w pracy, jest bardzo ważne, ponieważ nadaje ton naszemu nastrojowi. Niewiele osób może powiedzieć, że absolutnie kocha swoją pracę i codziennie do niej zmierza. Jednakże, to i tak nie jest tak naprawdę celem. Jest to dość nierealne, aby kochać swoją pracę w każdej sekundzie każdego dnia roboczego. Jednak powinieneś mieć poczucie ogólnej przyjemności i czuć się wyzwaniem, komfortem i wsparciem podczas dni roboczych.

Istnieje wiele kwestii, które mogą wystąpić podczas tygodnia pracy pracownika biurowego, które mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne. Świadomość ich istnienia jest kluczowa, podobnie jak szybkie działanie.

Złe zarządzanie

Łatwo jest myśleć, że zarządzanie to tylko szczebel na drabinie, ale ma ono o wiele więcej do zaoferowania. Kierownik ma bezpośredni wpływ na nastroje swoich pracowników, a jeśli ten kierownik jest szczególnie kiepski w kontaktach z ludźmi, może to wywołać duże zdenerwowanie.

Nie jest zaskoczeniem, że złe zarządzanie jest jednym z głównych powodów, dla których pracownicy odchodzą z pracy. Kierownik może podnieść cię na duchu lub pociągnąć w dół. Kiedy jest to drugie, stres związany z pracą wysuwa się na pierwszy plan, a to może łatwo prowadzić do niskiego nastroju, a nawet depresji w czasie.

Nigdy nie lekceważ potęgi dobrego zarządzania. Empatia, zrozumienie, słuchanie, komunikacja i pokazywanie pracownikom, że są doceniani, to wszystko są rzeczy, które posiada dobrej jakości menedżer. Z kolei te wartości pomagają stworzyć poczucie przynależności i komfortu u pracowników, pozwalając im mówić o sprawach, które ich nurtują i uniknąć poczucia, że nie mają się do kogo zwrócić.

Regularne konflikty w biurze

Jeśli kiedykolwiek byłeś w pracy, a następnie doświadczyłeś dwóch lub więcej kolegów zaczynających się kłócić przy stole w sali konferencyjnej, zrozumiesz, dlaczego konflikty biurowe mogą być szkodliwe dla zdrowia psychicznego wszystkich zainteresowanych. W tym przypadku nie musisz nawet być osobą, która się kłóci, możesz po prostu być w pobliżu negatywnych wibracji, które ostatecznie ciągną cię w dół.

Kiedy ludzie są w konflikcie, wszyscy wokół nich czują, że muszą wziąć stronę. To dodaje presji i negatywności do biura, a to, ponownie, przyczynia się do stresu w miejscu pracy.

Oczywiście nikt nie powiedział, że konfliktów nie da się uniknąć. To, co musisz zrobić, to wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Sprawdź tę infografikę, aby uzyskać kilka przydatnych porad.

Źródło - https://elearninginfographics.com/how-to-manage-conflict-at-work-infographic/

Zmora stresu w miejscu pracy

Wspominaliśmy już kilka razy o stresie w miejscu pracy, więc zagłębmy się w to, dlaczego jest on takim problemem dla pracowników biurowych, a właściwie dla wszystkich pracowników.

Niewielka ilość stresu w miejscu pracy jest przydatna. Może być motywatorem i pomagać ludziom w osiąganiu terminów i zadań, które są dla nich wyzwaniem. Jednak gdy stres występuje często, powoduje szereg szkodliwych skutków.

Stres może wynikać z wielu różnych przyczyn, począwszy od złego zarządzania, poprzez konflikty w biurze, niesprawiedliwe obciążenie pracą i rygorystyczne terminy, aż po kiepskie biurko i brak bycia wysłuchanym. Stres związany z życiem osobistym pracownika może również przenikać do jego godzin pracy i powodować, że czuje się on przytłoczony.

Stres jest jednym z głównych powodów absencji pracowników i kosztuje firmy ogromne sumy pieniędzy każdego roku. Chociaż prawdopodobnie nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie stresu, istnieje wiele sposobów na jego ograniczenie. Należą do nich:

 • Nie ustalanie nierealistycznych terminów
 • Umiejętność rozmawiania o problemach i sprawach w miejscu pracy i poza nim
 • Skupienie się na ogólnym zdrowiu i dobrym samopoczuciu, np. ćwiczenia, odpowiednia ilość snu, dobra dieta itp.
 • Efektywna praca w zespole i zapewnienie, że wszyscy członkowie zespołu czują się doceniani i słuchani
 • Techniki zarządzania czasem
 • Umiejętność szybkiego wyjścia na zewnątrz, gdy sprawy przybierają ciężki obrót, np. do mebli na przerwę, kabin biurowych lub nawet na zewnątrz.

Zobacz ten bardzo interesujący film o tym, jak stres w miejscu pracy może wpływać na zdrowie.

Świadomość zagrożeń związanych ze stresem w miejscu pracy to pierwszy krok, ale stworzenie środowiska pracy, które wspiera pracowników i pozwala im mówić o problemach bez osądzania, jest niezwykle ważne.

Depresja i lęk w pracy

Oczywiście stres w miejscu pracy może łatwo prowadzić do depresji i stanów lękowych, ale są to dwa powiązane ze sobą stany, które mogą wystąpić również z innych powodów.

Jeśli ktoś jest nieszczęśliwy w swojej pracy i nie czuje się doceniony ani wysłuchany, łatwo o spadek nastroju. Jeśli na to nałoży się jeszcze słabe zarządzanie, konflikty wokół i poczucie dyskomfortu w pracy, może to zapoczątkować śliski stok do depresji.

Prawdą jest również, że depresja może pojawić się z wielu innych powodów, np. problemów osobistych, problemów finansowych, rozpadu związku itp. Są to wszystko rzeczy, z którymi dana osoba może się zmagać aż do depresji. Na to wszystko wpływa jeszcze bardziej sytuacja w pracy.

Praca zespołowa jest pozytywną rzeczą z wielu powodów. Nie chodzi tylko o produktywność, ale także o bycie dla kolegów z zespołu i dbanie o siebie nawzajem. Kiedy ludzie czują się wspierani, pomaga to im się podnieść. Jeśli dodamy do tego kierownika, który zawsze ma otwarte drzwi (dosłownie lub w przenośni), istnieje większe prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie szukała pomocy i porozmawia ze swoimi kolegami lub kierownikiem, niż gdy sytuacja zostanie postawiona na głowie.

Objawy stresu w pracy mogą być oczywiste, ale nie zawsze. To samo dotyczy kogoś, kto jest w depresji. Bardzo łatwo jest próbować ukryć problemy ze zdrowiem psychicznym, ale kiedy znasz swój zespół i rozumiesz więcej o tym, kim są jako ludzie, dużo łatwiej jest je dostrzec.

Jak praca biurowa wpływa na duszę?

Ta następna sekcja może na początku wydawać się nieco dziwna, ale bądźcie z nami. Praca biurowa wpływa nie tylko na ciało i umysł, ale także na duszę. Jak? Nie chodzi tu o duchowe powiązania per se, ale o to, jak dana osoba czuje się w związku z tym, kim jest, co robi i w jaki sposób łączy się ze swoją pracą.

Chodzi o to, jak widzisz swoją przyszłość, czy idziesz do przodu, czy stoisz w miejscu. Praca biurowa może wpływać na to wszystko i oczywiście ma bardzo silny związek ze zdrowiem psychicznym również.

W tej części przyjrzyjmy się, jak praca biurowa może wpływać na duszę.

Poczucie utknięcia

Motywacja i inspiracja mogą być czasem trudne do zdobycia. Oczywiście zadaniem menedżera jest pełnienie roli wzorca i inspirowanie swoich pracowników do ciągłego ruchu i dążenia do lepszych wyników, ale co jeśli menedżer tego nie robi?

Jeśli dana osoba czuje, że utknęła w swojej pracy, tzn. po prostu nie może znaleźć magii, która sprawia, że czuje się związana i zainspirowana tym, co robi, może to prowadzić do poczucia, że nie ma celu w tym miejscu.

Kiedy tak się dzieje, częściej popełniają błędy, spada produktywność, a oni po prostu idą do pracy, wykonują podstawową ilość, a potem idą do domu.

Nie jest to przyjemny sposób pracy i nie przynosi nikomu żadnych korzyści. Oczywiście można temu zaradzić, słuchając pracowników, wspierając ich, dając im ambitne zadania, które pomogą im czuć się zainspirowanymi w pracy.

Słabe możliwości rozwoju kariery

Nie wszyscy pracownicy chcą się rozwijać w swojej karierze i to jest w porządku. Jednak dla tych, którzy chcą, brak możliwości rozwoju kariery może być bardzo szkodliwy.

Prawdopodobnie spowoduje, że ktoś będzie się zastanawiał, jaki będzie jego następny krok w życiu zawodowym. Może nawet posunąć się dalej i sprawić, że zakwestionuje swój cel i to, czy w ogóle wybrał właściwą karierę.

Kierownicy powinni słuchać swoich pracowników i wspierać ich w realizacji celów związanych z rozwojem kariery. Można je zidentyfikować podczas corocznych przeglądów rozwoju pracowników i wprowadzić plan działania, który pozwoli na wykonanie ruchu. Kiedy dana osoba czuje, że dokonuje się jakiś postęp, jest bardziej prawdopodobne, że poczuje się podniesiona na duchu i związana ze swoją obecną rolą.

Oczywiście, rozwój kariery nie jest celem dla wszystkich; niektórzy ludzie są szczęśliwi na swoim stanowisku i chcą po prostu cieszyć się tym, co robią i być może od czasu do czasu mieć dodatkową odpowiedzialność. I znowu, nie ma w tym nic złego. Ważne jest jednak, aby znać różnice pomiędzy awansem a rozwojem kariery, aby móc odpowiednio wspierać pracowników. Zobacz ten film, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Brak poczucia więzi

U podstaw ludzkiej natury leży chęć poczucia przynależności do czegoś większego niż my sami. To główny powód, dla którego praca zespołowa jest tak skuteczna. Jednakże, kiedy osoba nie ma związku ze swoją pracą lub miejscem pracy, może to prowadzić do poczucia, że po prostu nie pasuje.

Podczas gdy menedżerowie ze zrozumiałych względów koncentrują się na zdrowiu i bezpieczeństwie pracowników, nie powinni lekceważyć potrzeby, aby ludzie czuli, że są częścią czegoś, pracują na rzecz wspólnego celu i że należą do grupy lub społeczności.

Skupienie się na budowaniu ducha zespołowego wśród pracowników może nie wydawać się priorytetem, ale przynosi wiele korzyści wszystkim zainteresowanym, nie tylko pomagając pracownikom rozwinąć emocjonalną więź z miejscem pracy. Jest to oczywiście również określane mianem zaangażowania pracowników.

Poprawa zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników powinna być priorytetem każdego menedżera

Menedżerowie muszą codziennie podejmować wiele decyzji. Muszą również upewnić się, że zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy jest zapewnione, jednocześnie zajmując się wszelkimi innymi sprawami. Jednak skupiając się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu pracowników, nigdy nie popełnisz błędu.

Szczęśliwi i zdrowi pracownicy to wydajni pracownicy. Twoja firma będzie silniejsza i będzie miała większe szanse na rozwój i sukces, gdy skupisz się na elemencie ludzkim.

Upewnij się, że Twoi pracownicy mają wszystkie wspierające meble biurowe, których potrzebują, aby być fizycznie wygodnym podczas dni roboczych. Zajmuj się problemami, kiedy się pojawiają, zamiast zmuszać ludzi do odczuwania, że są otoczeni negatywnością i konfliktem. Zrozum, że zdrowie psychiczne w miejscu pracy to temat, który nie powinien być owiany nieporozumieniami i wstydem, ale coś, o czym należy mówić otwarcie, wspierać i rozumieć.

Czyniąc swoich pracowników priorytetem, rozumiejąc, jak ich praca wpływa na ich umysł, ciało i duszę, przechodzisz długą drogę do stania się o wiele lepszym menedżerem i zapewnienia, że twoi pracownicy pozostaną z tobą na dłużej.

Wniosek

Jak wielu z tych elementów byłeś świadomy, a jak wiele cię zaskoczyło? Wiele osób nie do końca rozumie, jak praca w biurze może wpłynąć na człowieka. To, że nie jest to praca fizyczna, nie oznacza, że nie jest wymagająca pod innymi względami. Z pewnością nie oznacza to, że nie jest to również wyzwanie pod względem zdrowia psychicznego.

Sednem starań o poprawę sytuacji jest zrozumienie i edukacja. Poprzez aktywne zainteresowanie pracownikami, ich samopoczuciem, potrzebami i tym, co mówią, przekonasz się, że wszystko poprawi się na lepsze.

Z natury ludzie doceniają troskę i wysiłek. Jeśli pokażesz swoim pracownikom, że chcesz uczynić ich życie zawodowe lepszym, nagrodzą Cię ciężką pracą i lojalnością.